Harikalar Diyarı Hikayesine İlham Veren Küçük Kız Alice İle Tanışın

Ünlü öykünün çeşitli illüstrasyonları, çizgi filmleri ve canlı aksiyon filmi uyarlamaları arasında yıllar boyunca Alice karakterinin onlarca tekrarlaması yapılmıştır.

Ancak tüm bu karakterlerin, İngiltere’de, Oxford’da ailesiyle yaşayan küçük bir kızdan ilham alındığını biliyor muydunuz?

Alice’in Harikalar Diyarı Maceralarına ilham veren küçük kız; Alice Liddell’le tanışın.

Bu fotoğrafları; sihirli tavşan deliklerinin ve çılgın şapkaların yaratıcısı; şair, yazar, matematikçi ve mantıkçı Lewis Carroll çekti. Carroll’un asıl ismi Charles Lutwidge Dodgson’dır.

1856’da Londra’dan Oxford’a hareket ettikten kısa süre sonra Alice Liddell’in ailesi ile arkadaşı oldu. Carroll sıradan bir ziyaretçiydi; çocuklar ile birlikte kroket çalıyor, fotoğraf çekiyor ve nehir piknikleri sırasında vahşi hikayeler anlatıyordu. Küçük çocukları fotoğraflamayı seven Lewis Carroll da bu süre boyunca çocukları makinenin önünde kımıldamadan oturtmak için, onlara çeşitli masallar anlatıyor, “kımıldarsan masal bozulur” diyerek onları ikna ediyor.

1862’de bu hikaye anlattığı zamanların birinde; Carroll’un 10 yaşındaki Alice’in uzun soluklu hikayesini ortaya çıkardığı belirtildi. Alice’in fotoğrafına baktığında orada çok değişik bir şey görüyor: Alice, Carroll’ın anlattığı masaldan o kadar etkilenmiş ki, fotoğrafta da, oturduğu koltukta sabit bakışlarla bir noktaya dalmış halde gözüküyor. Fotoğrafı görünce bu sefer Lewis Carroll etkileniyor: “acaba ben masal anlatırken bu çocuk nerelerde geziniyor” diye düşünmeye başlıyor. Alice’in o bakışından yola çıkarak da “Alice Harikalar Diyarında”yı kaleme alıyor.

Alice, Carroll’un bu hikayeyi yazmasını istedi. Carroll yazdı ve hatta kendi illüstrasyonlarıyla bitirdi. Öykü 1865 yılında Alice Harikalar Diyarında olarak yayımlandı. 

Carroll’un 1864’te Alice Liddell’e sunduğu kitabın orijinal hali olan Ground Under Alice’in Maceraları şu an çevrimiçi olarak özgürce erişilebilen nefis bir İngiliz Krallığı’nda bulunuyor.

37 mürekkep illüstrasyonundan oluşan hikaye; başlık ve resimler bir kenara bırakıldığında, orijinal el yazısı; yaklaşık 12.000 daha az kelime içeren nihai uyarlamadan oldukça kısadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir