Sonu Olmayan Aşk ve Nefret Silsilesi!

Bazı aşklar vardır: ne yaparsan yap, kaç vurucu darbe vurursan vur, bitmez!

Tam “kesinlikle bitti artık, geri dönüşü olamaz” dersin pat o kıvılcım tekrardan çıkar.

O bittiği dönemde çok kavga edersin, herkes şöyle der:

“Geri dönüşü yok artık birbirlerinden öldürecek kadar nefret ediyorlar.”

Halbuki o bitmemiş, bitememiş aşktır… Çünkü şunu bilirsiniz ki iyi anlaştığınızda hemen alevlenecek. Kavga etmeyi, nefret beslemeyi tercih eder insan beyni ki kendisini aşktan korusun.

Beyin kendisini aşktan korumak için nefreti kodlar!

Nefret aşkın yüz değiştirmiş diğer halidir.

”-Senden nefret ediyorum!

-Ben de senden çok nefret ediyorum!”

Ama aşktır bu, önüne geçemezsin…

İlk aşkının , ilk çok sevdiğin, onsuz yaşayamam dediğin kişinin bu kişi olmasını dilersin. Bazıları şanslıdır, o kişiyle bir ömür geçirebilirler.

Nasıl olur bu aşk? Nasıl hiç bitmez?

Birbirinizi çok seviyorsunuzdur ama sadece sevgili olarak ya da sadece eşiniz olarak değil; o sizin aynı zamanda arkadaşınızdır. Hiç oldu mu böyle bir ilişkiniz? Böyle içinizin aynı zamanda kıpır kıpır olduğu ama aynı zamanda da çok ama çok rahat hissettiğiniz biri hiç oldu mu? Aşk galiba bu. Çünkü şöyle düşünün; her seferinde onu gördüğünüzde çok heyecanlanıyorsunuz ve heyecandan rahat hareket bile edemiyorsunuz.

Bu kesinlikle olması gereken bir aşk ya da ilişki şekli değil. O sizin aynı zamanda oyun arkadaşınız olmalı; çok iyi kavga edebildiğiniz düşmanınız, her şeyi ama her şeyi paylaşabileceğiniz dostunuz kısacası o sizin her şeyiniz olmalı. Kavga edebildiğiniz biri olmalı dediğime şaşırmayın; insan en çok kavgayı gerçekten yakınlık duyduğu insanlarla eder. Eğer birisiyle çok kavga ediyorsanız ama aynı zamanda da iyi anlaşıyorsanız yüksek ihtimal ile ortada alevler vardır. Sizin ağzınızdan çıkan hararetli her kelime aslında sizin aşka karşı savunmanızdır.

Aşka yakalanmamak, o alevleri hararetli kelimeler ile püskürtmek için… Çünkü insan bilir aşk yakar. Aşk dengeyi bozar.

Peki Kaç Kere Yaşanır Bu Duygu?

Aslında bunun ilk aşk ile alakası yoktur. Elbette insan ilk aşkını; o ilk kez birine bağlanma duygusunu unutamaz ama mutlaka sonrada çok sevdiğiniz ve aynı zamanda çok iyi arkadaş olduğunuz birisi çıkar insanın karşısına. Önemli olan bu dengeyi bu düzeni kurabilmekte gizlidir.

Ve asla nefret ettiğiniz insanları görmezden gelmeyin; ilerde iyi anlaşabilirsiniz. Nefret çok güçlü bir duygudur; aşk kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir