Bu Eşsiz Geçit Tasarımı Ormanı Kuş Bakışı Görmenize İmkan Tanıyor

Bu inanılmaz ağaçlıklı geçit; ziyaretçilerine, Danimarka ormanında nefes kesici bir deneyim yaşatıyor. 600 metre uzunluğundaki yol boyunca yürümek; ağaçlar arasında yükselen bir kuş gibi hissetmenizi sağlayacak kalp hızlandırıcı bir deneyimdir.

Geçidin en üstüne çıktığınızda ise diğer katlardan çok daha farklı bir manzarayla karşılaşırsınız.

Bu geçit (Treetop experience); mimari firma EFFEKT tarafından tasarlandı. EFFEKT, geçidin neredeyse herkesin ormanı keşfetmesine izin verdiğini belirtiyor.

Sarmal bir şekilde tasarlanmış geçidin uzunluğu 45 metredir. Kule ve tepe yürüyüşü, fiziksel koşullarından bağımsız olarak herkesin erişebileceği kesintisiz sürekli bir rampa şeklindedir.

Tam olarak nerede bulunur?

Farklı orman türlerine, göllere, derelere ve sulak alanlara ev sahipliği yapan Danimarka’da korunan bir orman olan Gisselfeld Klosters Skove‘da yer alır. 

Ağaçlar arasındaki yol, çevrenin bozulmasını en aza indirirken farklı orman ormanlar içinden nazikçe ve hassas bir şekilde geçer. Ağacın yürüyüşü daha yüksek ve daha düşük bir geçit olarak ayrılmıştır. Yüksek geçit, ormanın en eski kısımlarını geçerken; kule ve alt geçit genç bölgelerdedir. Yüksek yürüyüş yolu, orman özelliklerini öğrenmek ve eğlenmek için farklı kullanıcı grupları için bir dizi etkinlik de içermektedir.

Kulenin rampasında hiperbolik form da yararlanıyor. Rampanın geometrisi ve aralığı değişen eğriliğe göre dalgalanıyor. Rampa, yolculuğu benzersiz bir tecrübe haline getiren bir heykel unsuru haline gelir.

Kulenin şekli, düz, etkili ve görsel olarak çarpıcı bir yapıya neden olan düz yapı elemanlarının kullanılmasına izin verir. Malzemeler sürdürülebilir ve hassas bir yaklaşımla seçildi. Corten çeliği bakım gerektirmeyen ve ormanın renkleriyle uyumlu bir şekilde karıştığı için tüm yapısal öğeler için kullanılır; tahta ve rampanın yüzeyi ormanın kendi üretiminden ahşaptan yapılır. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir