Köpek Sahiplenmek Kalp Hastalığı Riskini Bile Azaltıyor!

Köpek sahipleri için iyi haber:

İsveçli bilim adamlarına göre, insanoğlunun en iyi arkadaşı olarak görülen köpekler, bir kişinin kalp rahatsızlığı riskini düşürmeye yardımcı olabilir.

Yapılan araştırmada, araştırmacılar; köpek sahiplenmek ile kalp sağlığı arasındaki ilişkiyi inceledi. Sonuçlar, köpek sahiplerinin kalp hastalığı riskinin daha düşük olduğunu düşündürüyor. Çünkü bu dört ayaklı arkadaşlar; sahiplerine sosyal destek sağlıyor ve sahiplerinin fiziksel aktivitelerini arttırıyor. Özellikle yalnız yaşayan insanlar için köpek sahiplenmek iyi bir fikir olabilir.

Yapılan araştırmadaki ilginç bulgulardan biri ise; köpek sahiplenmek özellikle yalnız yaşayan insanlar için önemlidir. Çünkü yapılan bir başka araştırmaya göre yalnız yaşayan insanlar kalp hastalıkları yaşamaya daha yatkınlardır. 

Yapılan araştırmada araştırmacılar, İsveç’te yaşayan ve yaşları 40 ile 80 arasında değişen yaklaşık 3 milyon yetişkinin kalp sağlığını incelemişlerdir. Genç insanların bu araştırmada hariç tutulmasının sebebi ise kalp hastalıklarına yakalanma ihtimallerinin düşük olmasıdır.

Evcil hayvanların insanların kalp sağlığı üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için, araştırmacılar nüfus verilerini aynı 12 yıllık dönemde köpek mülkiyetinin kayıtlarıyla karşılaştırdılar. (İsveç’teki her köpek Ziraat Kuruluna kayıtlı olmalıdır.)Ayrıca, araştırmacılar köpek ırklarını da kıyasladı. Onların sonuçları, avcılık için yetiştirilen köpeklerin (terier gibi) kalp hastalıkları riskinin düşüklüğü ile daha ilişkili olduğunu ortaya koydu.

Sonuç olarak köpek sahiplenmek, mental ve fiziksel sağlığı pozitif yönde etkiler. Kalp hastalığını tetikleyen stres ve hareketsizliği engellemiş olacağından; bir köpek sizin için bir arkadaştan çok daha fazlası olabilir. 

One thought on “Köpek Sahiplenmek Kalp Hastalığı Riskini Bile Azaltıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir