Kadınların Beyni Erkeklerinkinden Aktif: Hastalıklarda Bile!

Bugüne kadarki en büyük beyin görüntüleme çalışması, 9 klinik tarafından yapılan 46.034 beyin ile SPECT( tek foton emisyonlu bilgisayarlı tomografi) görüntüleme çalışması erkek ve kadın beyinleri arasında farkları ölçerek karşılaştırdı.

kaynak: IOS press

Hastalıkta Cinsiyet Ayrımı Olur Mu?

Dediğinizi duyar gibiyim. Erkekler ve kadınlar arasında tanımlanmaya çalışılan fiziksel özelliklerin bilinmesiyle beraber yeni bir farklılık daha ortaya çıktı: Beynin aktif olması!

Kadınların Beyni Duygusal Olarak Daha Aktif!

Alzheimer gibi hastalıklarda cinsiyet önemli yer tutar. Kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre kadınların beyinleri, beyinlerin birçok alanında özellikle dürtü ve odaklanma gibi durumlarda, aynı zamanda duygusal ve kaygısal durumlar da erkeklerden daha belirgin bir durumdadır.

Beynin görsel ve koordinasyon bölgelerinin ise erkeklerde daha belirgin olduğu ortaya çıktı.

Beyin Bozuklukları Da Cinsiyete Göre Değişken!

Beyin bozuklukları erkekleri ve kadınları farklı olarak etkiler. Alzheimer hastalığının tetikçileri olan depresyon ve anksiyete bozuklukları kadınlarda daha yüksek oranda görüldüğü için; alzheimerin kadınlarda görülme oranı erkeklere oranla fazladır.

Yapılan çalışmalarda kadınlarda prefrontal korteks kan akışı (yapılacak eylemin zamansal düzenlemesini yapan kısım) erkeklere göre kadınlarda daha hızlıdır. Bu da demek oluyor ki; kadınlar da empati, sezgi, iş birliği, bireysel kontrol ve endişe duygularının daha güçlü olduğunu göstermektedir.

Çalışma aynı zamanda kadınlarda imbik bölge de kan artışını artmasından dolayı kadınları anksiyete, depresyon, uykusuzluk ve yeme bozukluklarına karşı erkeklere oranla çok daha fazla savunmasız olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir