Böyle Gelenek Mi Olur Diyebilirsiniz! “Ölülerle Fotoğraf Çekme Geleneği”

Ölülerle fotoğraf çekme geleneği hem kulağa hem de görüldüğünde insan ruhuna büyük ölçüde ürkütücü gelen bir durum olsa gerek.

Fakat her ne kadar korkunç olsa bile bir zamanların geleneği olmuş bir durumdur. İngiltere’nin Viktoryen Dönemi(1837-1901)’nde hemen hemen her ailenin çekinmeden gerçekleştirebildiği bir durumdu.

Bu görselde koltuktaki bebek ölüdür zaten anlaşılacağı üzere; ayakta duran çocukların yüz ifadelerinden korku okunmaktadır.

Özellikle de ölen bebeklerle fotoğraf çekiliyordu. Ancak bu Viktoria Dönemi’nde yapılan fotoğraf çekimlerinin temeli ölüm acısıyla başa çıkabilmenin önemli bir yöntemi.

Ebeveynler ölen çocuklarıyla poz vermiştir.

Viktoria Dönemi’nde sık sık yaşanan tifo,verem,difteri gibi salgınlar zaten büyük ölçüde ölümlere sebep oluyordu ve artan bu ölümlerin insan psikolojini alt üst etmesi önlenmek istendiğinden bu gelenek garip bir şekilde başladı.

Her ne kadar böyle gelenek mi olur denilebilse bile; belki de ölen insanlar için onları anılarda yaşatmak adına yapılan ilginç bir yöntem olarak da düşünülebilir.

En soldaki kız çocuğu ölüdür muhtemelen arkasındaki bir destekle ayakta tutulmaktadır.

Ölen çocuğuyla poz veren bir aile

 

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir