Sanayinin Dijital Evresi Endüstri 4.0 İle Tanışmanın Vakti Geldi!

Endüstri 1.0 ile başlayan sanayileşme sürecinin endüstri 2.0 ve endüstri 3.0 dönemlerinden sonra endüstri 4.0 evresine gelindi.

Peki buraya kadar nasıl geldik?

Endüstri 1.0 ile su ve buhara dayalı mekanik üretimlerin en basit aşaması gerçekleşti. Yani buharlı makineler bu dönemin ürünleri. Yavaş yavaş sanayileşme dönemine adımlar atıldı ve bu üretim aşamasından sonra ‘seri üretim’ süreci olan endüstri 2.0 noktasına ulaşıldı. Henry Ford’un seri üretime dayalı otomobilleri bu süreçte üretildi. Üretimin temel omurgası burada başladı. Endüstri 3.0 ise bilgi-bilişimin gelişmesiyle elektroniğe dayalı üretimin geliştiği safhalardır.

Türkiye sanayinin hangi evresinde?

Türkiye endüstri 2.0 ile endüstri 3.0 arasında bir yerdedir. Endüstri 4.0 için daha ilerleyecek daha çok yolumuz var.

Sanayinin her sürecinde teknolojinin izlerini görmekteyiz. Teknoloji hayatımızın her alanını etkilediği gibi sanayiyi de büyük ölçüde etkileyerek ileriye götürmüştür. Endüstri 4.0 bir teknoloji süreci olarak olmaz dediklerimizi oldurtacak olan sanayi sürecidir. Kısacası endüstri 4.0 da; insan gücüne gerek kalmaksızın kendilerini ve üretim süreçlerini yönetmesiyle başlar. Makineler en üst seviyededir; ileri düzeyler ve gelişmiş yapılar mevcuttur. Kısacası sanayi ölçeğinde fabrikaların dijitalleşmesi denilebilir.

Endüstri 4.0 neyi hedefliyor ?

  • Ekonomik büyüme
  • İş güvenliği
  • Çok üretim
  • Az ısı kullanımı
  • Daha az kaynak tüketimi
  • Minimum maliyet
  • Sürdürülebilirlik
  • Sosyal istihdam

Yapılan araştırmalara göre 50 milyar alet,cihaz 2020 yılında birbiriyle etkileşim biçiminde olacaktır. İş gücünden teknoloji kontrolüne girilecek böylece zamandan büyük tasarruflar yapılacaktır. İnsanlar ellerinde bulunan teknolojik cihazlarla ev, iş ve eğitim fonksiyonlarına kadar her şeyi istedikleri her zamanda kontrol edebileceklerdir.Ve artık teknik güç ihtiyaçları artacaktır. Yani her anlamda dijitalleşen sanayi ve getirdikleri bizleri çok farklı konumlara sürükleyecektir.

Endüstri 4.0 ile bizleri neler bekliyor ?

Her ne kadar anlatacaklarım size “öyle şey mi olur?” dedirtecek cinsten olsa dahi gerçekten bizleri endüstri 4.0 ile bekleyen tablo çok ilginç olacaktır.

Diyelim ki bir sabah kalkıp işe gideceksiniz ve gece yatmadan alarmınızı kurdunuz. Telefonunuz uygulamalar aracılığıyla sabah işe giderken kullanacağınız yol trafiğine bakar ve daha sonra eğer trafik fazla yoğun değilse 7:45’e kurduğunuz alarm  8:00 ‘de çalarak sizin 15 dk kadar daha fazla uyumanıza katkı sağlayacaktır ya da trafik çok sıkışıksa alarm 7:30 ‘da çalarak sizi daha erkenden yola çıkaracaktır. Böylece sizin için bir zaman planı yapmış olacaktır.İşte bu ve buna benzer uygulamalarla endüstri 4.0 her gün biraz daha hayatımızda yer edinecektir ve görünen o ki; gelişen dünyamıza etkileri büyük olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir