Dünyaya Tesadüfen Katılan Yeni Renkle Tanışın: “YlnMn Mavi”

Dünyanın tanıdığı en iyi buluşlardan bazıları tesadüfen varoluyor.

Şimdi ise Oregon Üniversitesinin çılgın bilim adamları bir kaza sonucu dünyaya yeni bir renk kazandırdı. Kimyager Subramanian ve ekibi, “elektronik uygulamalarında kullanılabilecek yeni malzemeler” denemek isterken, manganez oksit ile diğer kimyasalları karıştırdı ve bir fırında yaklaşık 2.000 derece Fahrenheit’e kadar ısıttılar. Oregon Üniversitesi’nin bir basın açıklamalarına göre; Subramanian, bunu yaparken yepyeni bir renk yarattı.

Bu yeni renk: “Canlı Mavi Pigment.” Manganez iyonları ışığın kırmızı ve yeşil dalga boylarını emer ancak yalnızca mavi yansıtır. Ekip, kimyasal makyajından sonra rengin adını “YInMn Blue” olarak belirledi.

Bu yeni renk tonu adını içinde bulunan 3 elementin birleşiminden aldı: İtriyum, İndiyum ve Manganez. 

Bu yeni mavi pigment, inorganik pigment ailelerinde keşfedilecek yeni pigmentlerin var olduğunun bir işaretidir.

Bu renkli pigmentin başka yararlı özellikleri de var: YlnMn’nin kristal yapısı su ya da yağ ile karşı karşıya kalsa da uzun ömür sağladığı için sanat için mükemmel bir renk olduğu kanıtlandı.

Pigment şu an Forbes Pigment Koleksiyonu’nun sergilendiği Harvard Sanat Müzesi’nde sergileniyor. Bu müze içlerinde orijinleri orta çağ olan 2500’den fazla pigmentin sergilenmesi sebebiyle dünyanın en renkli yeri olarak nitelendiriliyor. Ayrıca YlnMn mavisi üzerindeki araştırmalar da devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir