Sonbahar Mevsiminin Hayat Hakkında Bizlere Öğrettiği 5 Ders

Sonbahar yılın özel zamanlarından biridir. Hayat hakkında diğer mevsimlerin bize öğretemeyeceği engin bilgileri, sonbahar öğretir.

1. Değişimi Yakalarsınız

Her şeyden evvel sonbahar bizlere hayattaki her şeyin gelip geçici olduğunu gösterir. Bizler de ilerleyebilmek için bu değişimi yakalamamız gerekir. Günler soğur, geceler uzar, ağaçlardaki yapraklar azalır, dökülür, sararır… Sonbahar olmadan ne ilkbahar ne de yaz mevsimi olurdu. Doğa sonbaharda geçici bir ölüm yaşıyor ve ilkbaharda tekrar doğuyor. Bu bizlerin de yapması gereken bir şeydir. Neredeyse her değişim süreci krizler ve acılar barındırır ancak hayatta yeni bir süreci kabul etmeyi öğrendiğimizde, her değişimin daha iyi şeyler için olduğunu fark ederiz. Eğer olumsuz olursa bu değişim, bunlardan ders almamız ve kendimizi geliştirmemiz amaçlanır oysaki.

2. Boş vermeyi Öğrenirsiniz

Sonbahar, geçmişte yaşananları boş vermek için iyi bir zamandır. Ağaçlar yapraklarını döker. Bu hem üzücüdür hem güzeldir, hem acılıdır hem gereklidir. Her sonbaharda doğa melankolik bir değişime girer ve neşeli yaz versiyonuna güle güle der. Ancak doğa bunu herhangi bir pişmanlık duymadan yapar ve değişimi güzel karşılar. Bu da bizim için önemli bir derstir. Geçmişe ait olayları boş vermezsek kişisel gelişimimiz durur ve kendimizi en sonunda hayatta çıkmaza girmiş bir vaziyette buluruz.

3. Daha Büyük Şeylerin Bir Parçası Olun

Sonbahar doğadan en çok etkilendiğimiz mevsimdir. Yılın bu zamanlarının hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımız için önemli bir etkisi vardır. İlkbaharda kendimizi biraz daha canlı hissederiz, daha istekli ve iyimser oluruz çünkü doğanın yeni başlangıcından etkileniyoruzdur. Ancak sonbaharda modumuzda ve enerjimizde bir düşüş hissederiz, sebepsiz bir şekilde tembel ve yorgun hissederiz. Peki bunun sebebi nedir? Sonbahar mevsiminde doğayla daha derin bir bağlantı kurarız ve evrenin sonsuz döngüsü içindeki varlığımızın biraz daha farkında oluruz. Bazen, hatta farkında dahi olmadan, daha büyük şeylerin bir parçası olduğumuzun ve doğal çevreyle ahenk içinde yaşamamız gerektiğinin farkına varırız.

4. Sonuçları Toplayın

Sonbahar mevsimi yıl boyunca yaptığımız çalışmaların hasadını aldığımız dönemdir. Bu yalnızca tarlada yetiştirdiğimiz şeyler için geçerli değildir, kariyer anlamında da daha iyi olabilmek için emeklerimizin karşılığını aldığımız bir dönemdir. Ruhsal olarak da toparlanma sürecine gireriz ve kendimizi dinleriz bu mevsimde.

5. Hayattaki Küçük Şeylerin Tadını Çıkarın

Sonbahar mevsimi bize hayattaki küçük şeylerin tadını çıkarma şansı veriyor. Sıcak bir çay, sıcacık bir battaniye ve iyi bir kitap, dışarıda sonbaharın soğuğu hissedilirken bizi mutlu eder. Soğuyan havalar bize kasvetli hisler verir ve biz de hayattaki küçük şeylerin bize kattığı neşeyi fark ederiz. Isınan ellerimizle birlikte içimizde ısınmaya başlar.

Güneşin yaz tazesi ışıklarının yerini; kış kaçkını ışınlara bırakma sürecidir sonbahar. Doğanın içinde kalan son enerji kırıntılarını alevden bir katmanla üstüne çekip hafif hafif yanlamaya başladığı zamandır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir