Dünya Çapında Uçuşlar İklim Değişikliği Nedeniyle Şiddetli Türbülans Riski ile Karşı Karşıya!

Türbülans Nedir?

Türbülansın birkaç çeşidi vardır. Bunların çoğu ticari uçaklar tarafından tespit edilebilirken, diğer türler görünmezdir. Uçakla seyahat edenlerin korkulu rüyası türbülans sıcak, soğuk havanın yer değiştirmesi ya da rüzgarın etkisiyle bulutlarda hareketlilik meydana gelmesinden oluşur. Türbülans sırasında uçak sallanır, yüksek ses çıkarır ve bu durum özellikle uçaktan korkanları oldukça zor durumda bırakır.

Konvektif Türbülans

Bu türbülans genellikle bulutlarla ilişkilendirilir . Bulutun dikey genişliği arttıkça, yükselme eğilimleri artar ve bu nedenle türbülansı muhtemelen daha kötü olur. Bulutları arasından uçarken özellikle kötüdür.

Açık Hava Türbülansı

Buna, yüksek irtifalarda bulunan rüzgarın çok güçlü koridorları olan jet akımları neden olur.

Yükselen Havadan Kaynaklanan türbülans

Bu, düşük irtifalarda sıcak günlerde önceden olan yerden yükselen sıcak hava.

Uçaklardan Kaynaklanan Türbülans

Bu hava ile ilgili değildir,  daha çok diğer uçaklardan kaynaklanır. Kanadın üst kısmında düşük basınç ve tabandaki yüksek basınç olduğu için kanat ucundan kanat alttan tavana yukarı doğru hareket eder. Bu çok güçlü hareketler geçmişte uçakların çarpmasına neden oldu ,bu nedenle uçakların arasında minimum mesafe ve zaman vardır.

Rüzgardan Kaynaklanan Türbülans

Genel olarak, zemine yaklaştığında, rüzgar sürtünmeye maruz kalır ve bu akış, Dünya yüzeyi ve üzerindeki herhangi bir şey tarafından etkilenir. Bu nedenle zemin yakınında rüzgar daha az düz ve daha da türbülanslıdır .

Şiddetli Türbülans Riski!

American Geophysical Birliği’nin bir dergi olan Jeofizik Araştırmalar Mektupları’nda online olarak yayınlanan yeni bir araştırma, iklim değişikliğinin 2050-2080 yılları arasında dünya çapında şiddetli türbülans miktarını önemli ölçüde artıracağını hesapladı. Şiddetli  türbülans, yerçekiminden daha güçlü kuvvetleri içerir ve insanları ve bagajları uçağın kabinine fırlatacak kadar güçlüdür.

En popüler uluslararası varış noktalarına yapılan uçuşlar, 12.000 m’lik tipik bir uçuş yüksekliğinde şiddetli türbülans ile yıl boyunca iki ya da üç kat daha yaygın hale gelen büyük artışlarla karşılaşılması bekleniyor.

Hava türbülansı dünyanın her yerinde, her mevsimde ve birden çok seyir yüksekliğinde artıyor. Bu sorunun  iklim değişmeye devam ederken daha da kötüye gideceği ön görülüyor. Bunlardan yola çıkarak gelişmiş türbülans tahminleri yapabilmek önem kazanıyor ve çalışmalar bu yönde ilerliyor.

Yolcuların yaralanma riskini azaltabilen ve türbülans maliyetlerini hava yollarına düşürebilecek çalışmalara olan ihtiyaç giderek artıyor.

Türbülanslar  uçuşlar için büyük bir tehlike oluşturmasa da, her yıl yüzlerce yolcu yaralanmasından sorumlu olmaktadır.  Ayrıca, uçuş görevlilerinin ciddi yaralanmaların en sık nedenidir ve Türbülans’ın hava nakliyecilerini yılda 200 milyon dolara yakın zarar ettirdiği  düşünülmektedir.

Yeni araştırma, görünmez olduğu için tehlikeli olan net hava türbülansına odaklanarak gelecekteki atmosferin süper bilgisayar simülasyonlarını analiz ediyor. Beklenen türbülans artışları, yüksek rakımlarda rüzgarın dengesizliğini güçlendiren ve  hava ceplerini daha güçlü ve daha sık yapan küresel sıcaklık değişikliklerinin bir sonucudur.

Çalışmalar gösteriyorki  iklim değişikliğinin etkileri sadece yüzey sıcaklığındaki artışlarla değil, atmosferdaki hava dolaşımı dahil bir çok alanda ortaya çıkmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir