Geceleri Yemek Yemeyi Sevenler Burada Mı?

Birçok kişi için gece yenilen keyifli bir atıştırma, aç yatmadan kaçınmanın güzel bir yoludur ve de günlük kalorilerimizi daha çok oturma alanına yaymaktadır.

Fakat birçok insan için, gece yarısı yemek yeme problemleri de beraberinde getirir.

Çoğunlukla yediğimiz; kurabiye, cips, dondurma ve diğer kalorili yoğun gıdaları, yatmadan önce yediğimizde kilo vermek daha zor olabilir.

Gece yarısı yemek yeme aynı zamanda GERD gibi asit reflü ile ilgili koşullara katkıda bulunabilir ve midemizi, beraberinde sağlığımızı bozabilir.

Peki bu gece gelen yemek yeme dürtülerini nasıl kontrol edebiliriz?

Saatin 18:00 olduğunu ve gevşemeye hazır olduğunuzu düşünün. Kolay olmayan bir dünyada sağlıklı yiyecek seçimi yapmaya çalışmak da dahil olmak üzere bütün gün çok çalıştınız: Daha sonra pişman olacağınızı bilerek ofis mutfağınızdaki ücretsiz simitleri atladınız, iş arkadaşlarınızla tatlıyı reddettiniz. Günün sonunda, iradeniz azalıyor. Kanepeye yerleşip TV’yi açtığınızda, gördüğünüz ilk görüntüler dondurma, patates cipsi ve kurabiyelerden oluşur. Artık dayanamazsınız ve bir kutu kurabiye ya da bir kase dondurma kaparsınız. Bu örnekteki gibi, kendi kendine kontrolümüzün sonuna kadar bitkinleşebilir ve yorulduğumuzda günaha teslim olmak daha kolaydır. Rahatsız edici duyguları bastırmak için akşam geç yemek yiyebiliriz. Günün meşgullüğünün arkamızda olması nedeniyle bazen belki de stresli, yalnız ya da sıkılmış hissediyoruz. Yemek, bu hislerden hoşnutluklar çıkarmayı sağlayabilir ve beynin ödül sistemi dopamin ve vücudumuzun doğal opioidlerinin salınması yoluyla harekete geçirilir.

Geceleri atıştırma alışkanlığımız varsa, beyinlerimiz alıştıkları ödülü talep edecektir. Bu diğer faktörlerin de önem arz etmesi bakımından, gece zaman yiyen en büyük sürücü, iç saatimiz olabilir. Sadece uyku / uyanıklık dönemi için değil aynı zamanda açlık için de sirkadiyen (24 saatlik) bir iç saatimiz var, saat 8.00’da ortalama en yüksek pikimiz var. Ortalama bir akşam 18: 30’da akşam yemeği yemiş olsanız da, 20: 00’da bütün gün yediğinizden daha fazla bir iştahınız olabilir.

Bir akşam açık büfesinin ortalama zamanının saat neden 20: 20 olduğunu anlamak kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir